ZÁNĚT SLIZNICE NOSU

Zánět sliznice nosu, tedy rýma, je typická svými příznaky, kterými jsou výtok z nosu, ucpání a neprůchodnost nosu a kýchání nebo svědění nosu. Pacienti postižení zánětem sliznice nosu (rýmou) nejsou schopni vykonávat každodenní činnosti. Zhoršuje se kvalita spánku, soustředění i sociální interakce. Toto onemocnění také často doprovází bolesti hlavy. Rýma se dělí do tří skupin na infekční, alergickou a ostatní. V každé skupině je příčinou vyvolávající zánět nosní sliznice jiný faktor. Zánět sliznice nosu může v horším případě přejít k zánětu vedlejších nosních dutin, které se mohou pojit s infekcí nosohltanu či dýchacích cest.

RIZIKOVÉ FAKTORY

Převážná část zánětů bývá spojena nachlazením, které je obvykle virového původu. Další častou příčinou zánětu nosní sliznice jsou alergie, ty mohou být zapříčiněny dráždivými látkami vyskytujícími se v okolí jako například pyl, prach, roztoči či zvířecí srst. Plavání či potápění bývá také faktorem vyvolávajícím zánět. Vyvolavačem zánětu a silným dráždidlem nosní sliznice je chlór, proto se lidem náchylnějším k nosním infekcím doporučuje omezit pobyt v chlorované vodě. I létání, při němž dochází k častým změnám tlaku v hlavě, může způsobit ucpání nosu nebo vyvolat rýmu. Mezi další rizikové faktory patří například houby a plísně, cigaretový kouř, prach nebo smog v ovzduší.

PREVENCE

Zánětu sliznice nosu, který je způsoben virovou infekcí, lze předejít například otužováním a přiměřeným pohybem na čerstvém vzduchu, doporučuje se také zvýšený přísun vitamínů a pobyt v prostorách s vyšší vlhkostí vzduchu. V případě alergické rýmy je potřeba se vyhýbat nadměrnému alergickému dráždění či užívat antihistaminika.

PRODUKTY PROTI ZÁNĚTU SLIZNICE NOSU

OROTIG NOSNÍ A UŠNÍ KAPKY

Zjistit více