ZÁNĚT UCHA

K nejčastějším příčinám zánětu zevního ucha, tedy zvukovodu, boltce nebo zevní části bubínku patří bakteriální, plísňová či virová infekce. V těchto případech je obvykle zánět doprovázen silnou bolestí, zarudnutím a otokem kůže. V případě zánětu zvukovodu patří k dalším příznakům i zalehnutí nebo výtok z ucha, svědění ve zvukovodu, případně nateklé uzliny. Charakteristická je bolest před a pod ušním boltcem, v oblasti čelistního kloubu. Bolest se tak intenzivněji projevuje při kousání, žvýkání, mluvení. Zánět zevního ucha může vzniknout i v důsledku alergické reakce nebo v případě, že se zevní zvukovod ucpe ušním mazem. Onemocnění postihuje děti i dospělé osoby. Často vzniká v letních měsících po koupání ve znečištěné vodě.

RIZIKOVÉ FAKTORY

Při koupání ve špinavé, znečištěné vodě nebo při pobytu v prašném, vlhkém prostředí se může do ucha dostat bakterie, plíseň či kvasinka, která je původcem infekce. Voda může do ucha vniknout a nevytéct. Problémy mohou častěji trápit osoby s úzkými zvukovody, s nadměrnou nebo naopak nedostatečnou tvorbou ušního mazu, ale také ty, kteří provádí ušní hygienu nesprávným způsobem.

PREVENCE

Po koupání v přírodních nádržích, bazénech a termálních lázních se doporučuje klást důraz na následné řádné vysušení uší. Důležitá je správně prováděná ušní hygiena. Obecně se doporučuje ucho nijak mechanicky nečistit (například pomocí vatových tyčinek), případně čistit jen velmi mělce tak, aby nedocházelo k dráždění ušního bubínku vatovou tyčinkou. Vodu ze zvukovodu po koupání ideálně odsajete, když na chvíli do vchodu zvukovodu přiložíte savý materiál (hygienický ubrousek, vatová štětička, tkanina – např. cíp ručníku), který vodu do sebe snadno nasaje. Pokud trpíte na záněty zevního zvukovodu, doporučujeme po koupání již při prvních projevech zánětu (bolest, svědění, zalehnutí) aplikovat ušní kapky tlumící zánět a současně účinné jak na bakterie, tak i plísně a kvasinky.

Pokud trpíte nadměrnou tvorbou ušního mazu, nejlepší variantou pro ušní hygienu je používání ušních kapek, které maz změkčí a pomohou tak jeho přirozenému a snazšímu odstraňování.

Pokud naopak trpíte nedostatkem ušního mazu, jež má ve zvukovodu mimo jiné ochrannou funkci proti mikrobům, může to vést k suchosti, svědění  a častějším projevům zánětu zvukovodů. Jako prevenci zánětů je v takovém případě vhodné používání ušních kapek zvláčňujících kůži zvukovodu a současně působících antimikrobiálně.

 

PRODUKTY PROTI ZÁNĚTU UCHA

OTORIG - nosní a ušní kapky

Otorig ušní a nosní kapky