Opruzeniny: Tipy na hojení i prevenci u miminek a dospělých 

Jak zvládnout nepříjemné podráždění kůže v podobě opruzenin? Pokud se potýkáte Vy nebo Vaše dítko s opruzeninami, rozhodně čtěte dále. Povíme si o případech, kdy opruzeniny vznikají, jak takové opruzeniny vypadají a rovněž poradíme tipy na jejich hojení a prevenci.

Kde a proč se tvoří opruzeniny?

Opruzeniny jsou spojeny s nepříjemným podrážděním kůže, se kterým se setkáváme nejvíce v letních měsících, kdy vlivem teplého počasí dochází k nadměrnému pocení. Nejčastěji je vídáme u miminek či batolat, kterým se tvoří v oblasti pod přiloženými plenami nebo v kožních záhybech, kde nejvíce dochází k zapaření pokožky. Opruzeniny však trápí i dospělé a starší osoby, kterým se objevují v tříslech, na vnitřních stranách stehen, pod prsy, v podpaží či v oblasti genitálií a konečníku. Právě tato místa jsou kvůli zvýšenému tření kůže o sebe náchylnější k vyšší produkci potu, což může vyústit ve vznik opruzenin.

Opruzeniny
Opruzeniny

Příčiny vzniku opruzenin

Opruzeniny se tvoří kvůli několika faktorům, mezi které patří:

 • Nadměrné pocení (zvýšená teplota pokožky vlivem počasí nebo fyzické činnosti)
 • Nedostatečná hygiena
 • Inkontinence
 • Dlouhodobé sezení či ležení
 • Obezita
 • Diabetes

Jak vypadají opruzeniny?

Ať už se bavíme o miminkách nebo dospělých, opruzeniny se u všech projevují zarudnutím pokožky, které doprovází podráždění, svědění až pálení. V postižené oblasti se mohou objevit i drobné pupínky. Kůže je v místě opruzení vlhká a teplá, v některých případech může i mokvat. 

Rovněž neprospívá nošení příliš těsného oblečení, které zamezuje prodyšnost. Nedostatek vzduchu pak způsobuje nadměrné pocení, čímž mohou vzniknout opruzeniny. Vyhněte se také spodnímu prádlu či sportovnímu oblečení ze syntetického materiálu nebo častému nošení silonek.

Vyzkoušejte novinku

hojivý a ochranný krém
s patentovanou složkou OZOILE®

Hledáte účinný krém na opruzeniny? Doporučujeme vyzkoušet RIGENOMA ochranný krém s patentovanou složkou OZOILE®, který efektivně chrání místa s dlouhodobým působením nadměrné vlhkosti a tření, např. v kožních záhybech, pod prsy, v tříslech, v podpaží i v okolí ran.

Zároveň je krém RIGENOMA určen pro hojení a ochranu pokožky v případě podráždění, pálení, svědění, olupování. Je účinný také při ekzému či dermatitidě.

Tento 100% přírodní krém obsahuje patentovanou složku OZOILE®, která výrazně podporuje hojení, má protizánětlivý účinek, přináší kyslík do tkání a vytváří ochranný bariérový film.

Tipy na prevenci opruzenin

Zabraňte tvorbě nových opruzenin dodržováním těchto tipů:

 • Noste prodyšné oblečení a spodní prádlo (nejlépe bavlněné).
 • Dodržujte pravidelnou hygienu, zejména po sportovním výkonu.
 • Pečujte o svoji pokožku pomocí krémů.
 • Vyvarujte se nadbytečnému tření kůže o sebe.
 • Udržujte pokožku v místě opruzení suchou (u miminek pravidelně měňte plenky a u dospělých osob inkontinenční vložky a kalhotky).

Opruzeniny mohou mít i kvasinkový či plísňový původ. Pokud se opruzeniny stále nehojí, naopak třeba začínají mokvat, doporučujeme vyzkoušet ActiMaris Sensitiv roztok formou obkladů. ActiMaris působí proti zánětu a urychluje hojení. Použití je jednoduché – navlhčíte sterilní krytí (např. gázu) ActiMaris Sensitiv roztokem a necháte na postiženém místě působit 15–20 minut. Aplikaci doporučujeme opakovat minimálně 2x denně.

Při těžších projevech opruzenin doporučujeme konzultaci s Vaším lékařem.

Další doporučené přípravky na opruzeniny

K prevenci opruzenin dále doporučujeme zvolit účinné a 100% přírodní zdravotnické prostředky Ozonidy, které mohou pomoci zmínit podráždění a svědění pokožky a urychlit její hojení.

IDROZOIL roztok na mytí a ošetření pokožky

IDROZOIL mycí a ošetřující roztok: 100% přírodní přípravek pro každodenní hygienu. Je určen pro mytí a ošetření podrážděné, zanícené  a suché kůže, sliznice a svědivé pokožky těla a hlavy. Je vhodný pro použití i během těhotenství a menstruačního cyklu.

Banival - krém na záněty předkožky a žaludu penisu

PROCTEN krém na hemoroidy: K hojení nepříjemných hemoroidů a zánětů sliznice konečníku. Účinně snižuje zánět, svědění, pálení, zarudnutí a otok, čímž ulevuje od bolesti. Slouží rovněž k prevenci.

Přečtěte si zkušenosti našich zákazníků s přípravky řady OZONIDY

S produkty jsem spokojena. Průběžně testuji, k některým se již pravidelně vracím, dle momentalní potřeby. Co se doručení a objednávek týče, vše je vždy perfektně zabaleno, rychle doručeno, bonusově přiloženy další vzorky na vyzkoušení. Vaši společnost řadím k nejlepším na trhu. Děkuji a přeji Vám, nechť se Vám daří i nadále. Právě se chystám tvořit další objednávku 🌞

Markéta Vodáková - přípravky Ozonidy

Naprosto můžu doporučit tento výrobek!!! Dva měsíce se trápím ohledně hemeroidů v lékárnách nakoupeny spoustu mastí a čípků k ničemu. Krém Procten ihned po aplikaci uklidňující stav uvolněný, lepší nálada, opravdu pomohl ihned, doporučuji otestovat všem co mají problémy v oblasti konečníku. Jsem nad míru spokojen a upozorňuji že tuto recenzi dávám z cela dobrovolně a popisuji tady své pocity. Ale jsem překvapen jak to rychle zafungovalo na 100%

Zdeněk S. - PROCTEN krém

Přípravek jsem použila na opruzeniny u ročního dítěte a výsledek byl pro mě velkým překvapením! Mazala jsem při každém přebalování, a pokožka se do druhého dne úplně zklidnila, zarudnutí zmizelo. Jsem naprosto spokojená a navíc je přípravek přírodní, takže můžu používat na exém u staršího dítěte, kde jsem už vyzkoušela spoustu přípravků s nevalným účinkem. Prostě SUPER!

Hana Smrčková - DERMOZOIL krém

Objevte na našem e-shopu doporučené kombinace produktů Ozonidy za výhodnou cenu.

Zdravotnické prostředky. Čtěte příbalovou informaci.

Víte o někom, komu by článek mohl pomoci? Sdílejte odkaz na tento článek.

Připojte se k nám na sociálních sítích a nezmeškejte tak už ani jednu novinku!

Další články

Jak na záněty genitálií u žen i mužů?

Jak na záněty genitálií u žen i mužů?

JAK NA ZÁNĚTY GENITÁLIÍ U ŽEN I MUŽŮ?  Setkali jste se už s nepříjemným, mnohdy až bolestivým pocitem v intimní oblasti? Většina z vás jistě odpoví kladně. Infekce a záněty genitálií se objevují v různých formách a trápí nejen ženy, ale i muže. Jejich vážnost se...

6 tipů, jak předejít bolesti svalů

6 tipů, jak předejít bolesti svalů

6 pravidel, jak předejít bolesti svalů (a jak se jí zbavit)   Taky vás to sluníčko láká ven a dát si pořádně do těla? Jak si sport maximálně užít, a přitom předejít bolestem z namožených svalů?Jak bolesti svalů předejít?1) Rozehřejte se Než začnete cvičit,...